Başkent Ankara’da “kaliteli öğretim verilen,  bilim ve teknoloji üreten, araştırma yapan, ülkenin geleceğine ışık tutan bir üniversite olmak” amacıyla kurulan Atılım Üniversitesi, yirmi bir yılı aşkın bir süredir bu hedefi gerçekleştirmek ve daha ileriye taşımak için kararlı adımlarla ilerliyor.

Atılım Vakfı tarafından 15 Temmuz 1997’de 2547 sayılı kanunun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere kurulan ve kamu tüzel kişiliğine sahip olan bir vakıf üniversitesi olarak ulusal ve uluslararası sıralamalarda başarılarıyla yükselen Atılım Üniversitesi, Bir İngiliz araştırma kuruluşu olan TES Global’in araştırma, eğitim, uluslararası görünüm ve sanayi geliri gibi kriterleri dikkate alarak hazırladığı Times Higher Education (THE) dünya üniversiteler sıralamasında Türkiye’de vakıf üniversiteleri arasında 4. Times Higher Education (THE) konu sıralamalarından Fiziksel   Bilimler  sıralamasında   Türkiye’den dereceye giren üniversiteler arasında 2.   BRICS ve gelişmekte olan ekonomileri kapsayan sıralamada  50 ülkeden açıklanan 300 üniversite içinde 62. Türkiye’de tüm üniversiteler arasında 6. ve vakıf üniversiteleri içinde 4. Kalite odaklı araştırma, yenilikçilik ve topluma duyarlılık ölçütlerini göz önüne alan İspanyol araştırma kuruluşu SCIMAGO’ya göre Türkiye’de 21. ve vakıf üniversiteleri içinde 6. ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan URAP’ın araştırma odaklı olarak yaptığı Türk üniversiteleri sıralamasında Türkiye’den bütün üniversiteler içinde 42. ve vakıf üniversiteleri içinde 7. URAP dünya sıralamasında 1787. Türkiye’den yer alan üniversiteler içinde 54. ve vakıf üniversiteleri içinde 9. Üniversitelerin internet performansını ölçen İspanyol Cybermetrics Lab’ın hazırladığı Webometrics sıralamasına göre Türkiye’de 43. ve vakıf üniversiteleri arasında 10. Araştırma, eğitim, uluslararasılaşma gibi kriterleri dikkate alan QS kuruluşunun “Yükselen Avrupa ve Orta Asya Ülkeleri” sıralamasında ilk 250 üniversite içinde yer aldı.

Amerkan US News Global Dünya üniversiteleri sıralamasında Türkiye’de yer alan 39 üniversiteden, 6 vakıf üniversitesinden biri oldu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının hazırladığı “Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteler Sıralaması”nda vakıf üniversiteleri arasında 6. olan, bünyesinde yürütülen araştırmalar ve sanayi işbirlikleriyle ülkemizin yükselen değerlerinden biri olan Atılım Üniversitesi “dünya üniversitesi” olma yolunda, sayıları 500’ü aşan akademisyenin çalışmalarını:

Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP),

Lisans Araştırma Projeleri (LAP), 

Araştırma Laboratuvarları Projeleri (ALP),

TÜBİTAK Destekli Projeler,

Danışmanlık Projeleri,

Kamu ve özel sektörden çeşitli kurum ve kuruluşlarla ortaklaşa gerçekleştirilen projeler kapsamında destekliyor.

BİLİMSEL BAKIŞ AÇISI, LİSANS ÖĞRETİMİNDE BAŞLAYAN ARAŞTIRMA PROJELERİ İLE GELİŞTİRİLİYOR…

Henüz lisans eğitimi sırasında araştırma kültürü yaratma, yaygınlaştırma, araştırmacı ve yaratıcı öğrenciler yetiştirme amacı ile düzenlenen Lisans Araştırma Projeleri (LAP), genç neslin potansiyelini ortaya çıkarması ve daha geniş bir araştırmacı ufkuna sahip olmasına yaptığı katkılar nedeniyle, Atılım Üniversitesinin önemli çalışmalarından biri. Öğrenci başına 1.000 TL’ye kadar ve toplamda 15.000TL’yi bulan desteklerle bireysel ve grup olarak öğrencilerin bilimsel üretim çabaları teşvik ediliyor.  Projeler “temel araştırma, deneysel geliştirme, yenilikçi ürün veya süreç” olmak üzere üç alt kategori kapsamında yürütülüyor.

Projelerin, sanayi tarafından tanınan ve desteklenen araştırma projeleri şeklinde başlaması, disiplinlerarası işbirliği ve ileri araştırmalarla devam etme potansiyeli bulunması tercih ediliyor. Sanayi Destekli Projelere ek olarak TÜBİTAK ARDEB, TEYDEB, BİDEB, Avrupa Birliği ERASMUS+, Horizon2020 ve Kamu Kurumu projeleri, diğer “dış kurum destekli projelere” örnek olarak gösteriliyor. 2010 yılından itibaren devam eden Lisans Araştırma Projeleri, her yıl sonunda sergi ve sunumlar ile Üniversite içinde ve dışındaki paydaşlara anlatılıyor.  

Atılım Üniversitesinde Mühendislik, Hukuk, İşletme, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık, Fen Edebiyat, Sağlık Bilimleri Fakülteleri, Sivil Havacılık Yüksekokulu ve Uzaktan Eğitim Meslek Yüksekokulundaki 40 program ile yükseköğretim hizmeti sunuluyor.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM)  tarafından geliştirilen “Savunma Sanayi İçin Araştırmacı Yetiştirme Programı” (SAYP) çerçevesinde, savunma sanayi kuruluşları ile ortak araştırmalara imza atılan Atılım Üniversitesinde, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüleri ile lisansüstü eğitim yürütülüyor.

14 Araştırma Merkezinde gerçekleştirilen çalışmalara ek olarak 150’yi aşan laboratuar, sayısı 9000’i aşan öğrenci tarafından araştırma ve eğitim amacıyla kullanılıyor. Araştırma merkezleri içinde yer alan Metal Şekillendirme Mükemmeliyet Merkezi, alanında ülkemizin ilk ve tek, Avrupa’nın en gelişmiş üç merkezinden biri olma özelliğini taşıyor. 2010 yılında T.C. Kalkınma Bakanlığı desteği ve Atılım Üniversitesi katkılarıyla kurulan ve toplam bütçesi 32 milyon TL olan Merkez’in amacı, Türkiye’deki metal şekillendirme sektörünü uygulamalı araştırmalar ile destekleyerek, yenilikçi, bilgiye dayalı ve enerji tasarruflu imalat teknolojilerinin geliştirilmesini, yüksek katma değerli parçaların üretilmesini, yeni ve gelişmiş malzemelerin şekillendirilmesini sağlamak.

Benzer bir şekilde, Esenboğa Havaalanında yer alan Atılım Üniversitesi Sivil Havacılık Eğitim Merkezi,  Ankara’da bir üniversite bünyesindeki ilk ve tek uçak hangarı olma özelliğine sahip.

Geride bıraktığı 20. yılını  “Girişim, Gelişim, Değişim” sloganıyla kutlayan Atılım Üniversitesi girişimcilerin iş fikri başvurularını toplayarak değerlendirecek, uygun bulduğu iş fikirlerini ön kuluçkaya alarak iş fikri doğrulama süreçlerinden geçirecek ve nitelikli iş planı hazırlama hususunda girişimcilere destek olacak olan TUBİTAK BİGG (Bireysel Genç Girişim) Programında uygulayıcı kuruluş olarak desteklenmeye de hak kazandı.

Türkçe programları olmakla birlikte, birçok bölümünde eğitim dili İngilizce olan Atılım Üniversitesinde tek dille yetinmeyen öğrenciler farklı diller de öğrenilebiliyor. Dünyanın her köşesine ulaşan Atılım Üniversitesinde elliyi aşkın farklı ülkeden 500’den fazla öğrenci eğitim görüyor.

Bilim, kültür, sanat, spor gibi pek çok açıdan yaşamı güzelleştiren bireyler yetiştirmeye çalışan Atılım Üniversitesinde “Atılım’ın İz Bırakan 50 Öğrencisi” “Hayata Atılım ve “Başarıyı Paylaşım” programları ile öğrencilerin sahip olduğu değerlerin tüm paydaşlara duyurulması ve çoğaltılması amaçlanıyor.

Bölümler

Bilgisayar Mühendisliği
Bilişim Sistemleri Mühendisliği
Beslenme Ve Diyetetik
İngiliz Dili Ve Edebiyatı
İktisat
İktisat
İşletme Fakültesi
İç Mimarlık Ve Çevre Tasarımı
Hukuk Fakültesi
Maliye
Endüstri Mühendisliği
Mühendislik
İnşaat Mühendisliği
Grafik Tasarimi
Elektrik-Elektronik Mühendisliği
Mimarlık
İşletme
İşletme
Makine Mühendisliği
Endüstri Ürünleri Tasarımı
Matematik
Pilotaj
Psikoloji
Fen-Edebiyat Fakültesi
Otomotiv Mühendisliği
Sivil Havacilik Yüksekokulu
Havacilik Yönetimi
Mekatronik Mühendisliği
Siyaset Bilimi Ve Kamu Yönetimi
Yazılım Mühendisliği
Mütercim Tercümanlık
Turizm Ve Otel İşletmeciliği
Moda Ve Tekstil Tasarimi
Uluslararası İlişkiler
Uçak Elektrik-Elektronik
Kimya Mühendisliği Ve Uygulamali Kimya
Halkla İlişkiler Ve Reklamcilik
Uçak Gövde-Motor
İmalat Mühendisliği
Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği
Sağlik Bilimleri Fakültesi
Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon
Enerji Sistemleri Mühendisliği
Uluslararasi Ticaret Ve Lojistik

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.

Yıldız
Onaylanmış Üniversite

Hemen Bilgi Alın

Hemen Başvur

Hemen Bilgi Alın

ÜCRETSİZ yurtdışı eğitim danışmanlığı almak için, formu hemen doldurun !
Tecrübeli danışmanlarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır!

Kullanıcı İşlemleri